Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25045)

Во одбрана на родителството на истополовите парови

Ајде да отвориме дебата, макар и со колумни! Тоа ретко се случува, бидејќи дури и кога е нешто провокативно, најчестиот одговор е игнорирање на...

Нега и убавина

Kако да ви биде поудобно во високи потпетици Историски гледано мажите први почнале да носат чевли со потпетици, меѓутоа денес жените предничат кога се во...

Новата колекција на „Кензо“ со пчеларски мотиви од „Медена земја“

Дизајнерот Оливеира Батиста објаснува дека сликата на пчеларката била првото нешто што му се појавило пред очи во моментот кога помислил на договорот помеѓу...

Со концерт на „Архангел“ почнува „Таксират“

Со целовечерен концерт на „Архангел“, под мотото 30 години љубов, на 11 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ започнува официјалната музичка програма на 22-то издание...

Осми пат Македонија дел од најголемиот хакатон

„Наса спејс ап челинџ“ осми пат се одржува до 4 октомври во организација на „Њуменс бизнис акцелератор“, но првпат ќе биде комплетно виртуелен настан...

Бранка Катиќ: Немаме толеранција, слободни медиуми, слобода на изразување…

Годинашна ѕвезда на фестивалот е Бранка Катиќ, една од најхаризматичните актерки на бившите југословенски простори, која истакна дека верува дека треба да нѐ поврзува...

Почнува „Киненова“ Филм наместо евтини ТВ-сапуници и политички шоуа

Петтото издание на интернационалниот фестивал „Киненова“ ќе се одржува во ТВ-формат од 1 до 31 октомври и официјално од 8. до 18. месецов под...

Збогум за францускиот романсиер Дени Тилинак – голем пријател ...

На 26 септември годинава, на Саемот на книгата и виното, кој традиционално се одржува во еден од најубавите замоци во Бургундија, од срцев удар...

Панорама / Косово де факто со пристаниште

Атина - Премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, оцени дека „провокациите од Турција“, со која неговата земја е во спор за разграничување на зоните на...

Брисел во инвестициска (контра)офанзива на Балканот

По нагласената намера на Вашингтон за поголемо економско присуство во земјите од Западен Балкан, од Европската комисија следната недела ќе го објават големиот инвестициски...