Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25025)

Техно

Нов евтин мобилен на „Моторола“ со камера од 64 МП Компанијата „Моторола“ се подготвува за претставување на новиот член Г-9, во семејството на евтини мобилни...

Во Египет пронајдени 13 ковчези постари од 2.500 години

Властите на Египет објавија дека се пронајдени 13 недопрени, запечатени ковчези, за кои се претпоставува дека се постари до 2.500 години. Сандаците се најдени...

Кааван, најосамениот слон на светот, во потрага по подобар живот

Најосамениот слон на светот, Кааван, по цели 35 години, конечно, доби медицинска дозвола да ја напушти зоолошката градина во Пакистан во потрага по подобар...

Прв „Скопски градски фестивал“ на платото пред МОБ

Првото издание на „Скопскиот градски фестивал“ ќе се одржи в петок, со почеток во 19 часот, на плоштадот „Мајка Тереза“ (на платото пред МОБ). Посетителите...

Бронзен медал за Македонија на Европската младинска олимпијада по...

Бронзен медал освои тимот на Македонија на Европската младинска олимпијада по информатика („Е-џои“ 2020), односно се освоени вкупно три бронзени медали. Во исклучително силната...

Празник на липите во МКЦ

Денеска со почеток во 12 часот на платото пред Младинскиот културен центар ќе се одржи традиционалната поетска манифестација „Празник на липите“, во организација на...

„Вон жариштето“ од Кјара Карминати на македонски

Во издание на „Бата прес“ е објавен романот „Вон жариштето“ од италијанската авторка Кјара Карминати. Делото на македонски јазик го преведе Калина Јанева, а...

Промовирана книгата „Приказни за добра ноќ“ на Наталија Наумовска

Од печат излезе книгата „Приказни за добра ноќ“ од Наталија Наумовска, која веќе постои во е-верзија, но делото е дополнето со втора целина прозни...

Најголемата слика на светот на аукција во Дубаи

Ова рекордно дело на британскиот уметник Саша Џафри ќе биде продадено за да се промовира „глобалната дигитална еднаквост“ Сликата на платно, прогласена за најголема на...

Панорама / Тактиката на Белград

Белград - Советничката за медиуми на српскиот претседател Сузана Васиљевиќ денес изјави дека преместувањето на амбасадата на Србија од Тел Авив во Ерусалим сѐ...