Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25003)

Домување

Како да го решите проблемот со венеење на растенијата Постојат четири основни причини зошто листовите на вашите домашни растенија ја менуваат бојата или почнуваат да...

Масивен робот ја надгледува фабриката „Гандам“ во Јапонија

Огромна подвижна верзија на анимиран робот ја надгледува фабриката „Гандам“, сместена во Јокохама, недалеку од Токио, Јапонија. Обожавателите на анимираниот робот Гандам сега ќе можат...

Каков алкохол смее да се консумира за време на диета

Алкохолните пијалаци се богати со шеќери и затоа не се добредојдени на менито за диети, но, сепак, може да се направат одредени компромиси. Иако...

„Фитбит“ под истрага на Европската комисија

Обидот на „Гугл“ да ги престигне „Епл“ и „Самсунг“ на пазарот на новитети во технологијата, купувајќи ја американската компанија „Фитбит“, беше спречен од европските...

Престанете да ги одложувате работите!

Доколку сакате да се ослободите од лошата навика на одложување, постојат неколку ментални трикови што функционираат и кои ќе ви помогнат да се ослободите...

Панорама / Сите Срби за Трамп

Атина - Турската воена морнарица повторно објави дека нејзиниот брод „Орук Реис“ ќе спроведе истражувачко дупчење во спорната област во источниот Медитеран во наредните...

Шутц: Балканот во највисоките приоритети за Германија

Споровите во регионот на Западниот Балкан, вклучувајќи го и оној меѓу Северна Македонија и Бугарија, што би можеле да влијаат на членството во ЕУ,...

Наставниот процес пред неизвесни здравствени задачи

Ниедна од земјите од Западен Балкан нема конечна стратегија за новата учебна година во услови на пандемија, а секоја земја одделно носи процени за...

Бизнис – инфо

Британците ќе плаќаат пониски цени за струја и за гас Милиони домаќинства во Велика Британија би требало од октомври да плаќаат пониски цени за струја...

Неизвесноста го задушува стопанството

Многу од погодените сегменти на стопанството бараат и ќе бараат помош од државата, но јас би сакал да истакнам дека на државната помош не...