Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25003)

Дополнителен финансиски притисок за училиштата и за општините

Во пресрет на почетокот на здравствено безбедна учебна година, тензиите растат Надлежните истакнуваат дека одамна тлее уште еден горлив проблем од финансиска природа, кој дополнително...

Се враќа животот во мијачките села

Низ селските улици врволица од луѓе, дојдени од сите краеви на нашата држава, а најмногубројни се младите што ги оживеаја напуштените села. Порано, до...

Нухиу најави двојазични униформи

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил објави дека се потпишани нормативните акти со кои амблемите на полициските униформи ќе бидат напишани...

Меридијани

Вашингтон - Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан, предупреди дека хакери поврзани со кинеската влада ја напаѓаат американската изборна инфраструктура пред...

Лукашенко прогласи победа, опозицијата не го прифаќа поразот

Изборите во Белорусија завршија и прелиминарните резултати покажуваат дека актуелниот претседателот Александар Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, ќе биде прогласен за...

Опасната хемикалија многупати досега го потресла светот

Познавачите на состојбите потсетуваат дека оваа стравотна експлозија, која се случи минатата недела во либанската престолнина и во која животот го загубија над 160...

Потпорни ѕидови во Рача и во Коњско

Во текот на изминатите неколку дена се изведуваат градежни активности за изградба на потпорни ѕидови во населбата Рача и во селото Коњско. - Со изградба...

Нова камбанарија и нов покрив за црквата „Света Богородица“ во Осломеј

Со големо име и со малку жители, селото Осломеј има со што да се пофали - селската црква „Света Богородица“, која последниве години доби...

Прилепските земјоделци бараат субвенции за раноградинарски и за житни култури

Околу 2.700 земјоделци од прилепскиот и од долненскиот регион доставиле барања за субвенции, информираат од Подрачната единица на Министерството за земјоделство. Според раководителот на подрачната...

Билтен

Прекршочна мерка за 466 лица што не носеле маски Во текот на изминатото деноноќие, 9 и 10 август, на територијата на Македонија по однос на...