Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24974)

Криза на демократијата или ренесанса на авторитаризмот

Стара поговорка вели дека кризата не ја прави личноста, туку открива од што е направена. Истото тоа важи и за политичките системи: за време...

Домување

Цветни тапети - внесете шарм во вашиот дом Тапетите на кои доминираат цветови биле декоративен елемент уште од минатите времиња. Ги има во различни димензии...

Стресот може да биде заразен

Луѓето имаат софистицирана способност да ги „соберат“ и да ги препознаат сигналите на стресот кај другите. За среќа, стресот не е секогаш лош. Вашиот шеф...

Симболите на новата реалност

Предупредувачките знаци на мерките за физичко дистанцирање станаа новата реалност. Ознаки што ги предупредуваат минувачите да се придржуваат до физичкото растојание, за да се...

Збогум за големиот композитор Енио Мориконе

Италијанскиот композитор и диригент, Енио Мориконе, почина на возраст од 91 година. Мориконе починал поради компликации по скршеницата на бутната коска од минатата недела...

Откриена тајната на сибирска палата за мистериозна принцеза

Академик Демир Тулуш од Институтот за хуманистички, социолошки и економски истражувања во Тува, тврди дека утврдувањето би можело да биде летна палата изградена за...

Атина ја спушти рампата за српските туристи

Грција Грција од вчера, од 6 часот наутро, повторно ги затвори границите за Србија, по порастот на бројот на заболени од коронавирус. На граничниот премин...

Урбаните активисти и патот кон парламентот

Младите лица во Загреб од платформата „Можеме“ со години ја добиваа политичката енергија од уличните протести против агресивната урбанизација на градот. Додека во Белград...

Бизнис – инфо

Нарачките во Германија со послабо темпо од очекувањата Нарачките за германски фабрики се зголемија помалку од очекувањата, иако властите ги олабавија ограничувањата воведени поради коронавирусот. Нарачките...

Раст на невработеноста во ЕУ

Евростат проценува дека 14,3 милиони жители во ЕУ, од кои 12,1 милиони во еврозоната, биле невработени во мај 2020 година. Во однос на април...