Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24974)

Пандемијата ги зголеми анксиозноста и паничните напади

Постојат и случаи каде што тегобите и симптомите опстојуваат, се продлабочуваат и се дополнуваат со нови симптоми и доаѓа до влошување на состојбата. Кај...

Може ли да им се верува на анкетите

Пред два дена, само во еден ден во јавноста излегоа две анкети, и тоа со дијаметрално различни прогнози. Едната со резултати дека предност и...

Панорама / Пратеници со сто гласа

Софија - Бугарското обвинителство го повика премиерот Бојко Борисов на сослушување во рамките на истрагата против претприемачот Пламен Бобоков. Премиерот на Република Бугарија ќе...

Факти за трговскиот договор УСМКА

Трговскиот договор меѓу САД, Мексико и Канада (УСМКА) го замени дваесет и шестгодишниот Северноамерикански договор за слободна трговија (НАФТА), со што ѝ се стави...

Епохален удар врз криминалот во Европа, над 700 криминалци зад решетки

Според пишувањата на медиумите, криминалците од Европа користејќи ги тајната комуникациска апликација Енкрочет и специјализираните телефони за неа вршеле разновидни кривични дела, почнувајќи од...

Платена поддршка или гест на солидарност и соработка

Според домашните политички аналитичари, доколку ваквите изјави доаѓаат од активни политичари и носители на активни функции, а не од пензионирани политичари, се и своевиден...

Староста ќе биде среќна кога за неа ќе постои сигурно...

Возрасните лица, постарите, пензионерите, според расположливите статистики, се најризичната група во ова време на пандемија на коронавирусот. Организираните општества им обрнуваат посебно внимание не...

Наместо доктрина, принципи и политики за одржлив општествен развој, понудени ...

Со заканувачката реторика, Села ги разбуди духовите за остра етничка поделба на македонското општество. Поединци и политички кругови од албанскиот кампус постојано го рециклираат...

Охридско Езеро како коридор за недозволена трговија и шверц

Со години Охридско Езеро од страна на некои граѓани од двете страни на границата се користи за нелегални инкриминирани активности. Тоа е релативно лесна...

Спортски вести

Гвардиола првпат загуби три меча во низа на гости Саутемптон го совлада фаворитот Манчестер сити со 1-0, што беше трет пораз во низа на гости...