Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24945)

Домување

Како да ги обоите керамичките плочки? Дали сте слушнале дека керамичките плочки можете да ги обоите? Доколку се одлучите да направите некаква промена во домот,...

Археолози откриле совршено зачуван мозаик во Италија

Прекрасен и исклучително добро зачуван мозаик од антички Рим е откриен во малиот град Неграр, лоциран северно од Верона. На ова место пред сто...

„Мајкрософт“ ќе ги замени новинарите со роботи

Компанијата „Мајкрософт“ одлучила десетици новинари што работат на интернет-страницата МСН да замени со роботи, односно со автоматски систем за избор на вести и извештаи,...

Село во Шведска на продажба

Пандемијата на коронавирусот можеби направи застој во најголемиот дел од глобалниот пазар на недвижности, но не и во Шведска, каде што едно село се...

Правиме музика без намера да се допаднеме

Планираме и настапи во регионов, па и некои соработки, но засега во фокусот ни се Македонија и авторската музика. Коцките сами се редат, затоа...

Бизнис – инфо

Цените на бензинот во Венецуела како на меѓународните пазари Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека граѓаните на оваа земја ќе купуваат гориво според цените...

МОТ: Младите масовно ги губат работните места

Работните места на младите лица се на удар од пандемијата, посочува Меѓународната организација на трудот (МОТ). Едно од шест млади лица престанало да работи...

Парното ќе поевтини?

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, посочува дека иако сѐ уште е рано да се каже дали ќе има намалување на...

Воспоставување на иднината за градовите по ковид-19

Градовите беа најтешко погодени од пандемијата на коронавирусот. Дарио Нардела, градоначалникот на Фиренца, прогласува општествена и економска кризна состојба во неговиот град, која постои...

Онлајн наставата ги истошти родителите

Онлајн наставата што траеше три месеци за сите е едно ново искуство, за децата беше најмалку проблематична, но за наставниците и за родителите дигиталната...