Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24942)

Кина и Индија на работ до војна?

Пред три децении, двете азиски суперсили постигнаа договор и создадоа разбирање да не се борат повеќе меѓусебно. Но Пекинг сега е многу посилен во...

Медицински совети

Како да се избориме со прејадувањето од стрес? Кога сме под стрес, грижата за своето здравје треба да ни биде на прво место. Основните навики,...

Мажите се поемотивни од жените, ама не во љубовта!

Секое трето лице на работното место ги крие емоциите зад лажната насмевка, а мажите се шампиони во тоа. Неодамнешно истражување извршено на британскиот универзитет...

Роботи во Јужна Кореја им служат пијалаци на гостите

Со оглед на пандемијата на коронавирусот, низ целиот свет се преземаат посебни мерки за да се спречи ширењето на инфекцијата, а едно кафуле во...

Американскиот финансиер Берни Мадоф го осиромашил Џон Малкович

Холивудскиот актер Џон Малкович ги загубил своите животни заштеди со шемата на озлогласениот финансиер Мадоф, кој измами илјадници инвеститори за околу 64,8 милијарди американски...

Десет здрави навики за посилен имунитет

Природната одбрана на телото и јакнењето на имунитетот се клучни за целото здравје, а здравите навики во исхраната го подобруваат квалитетот на животот со...

Снимањето на „Аватар 2“ ќе продолжи следната недела во Нов...

Популарниот холивудски режисер Џејмс Камерон одлучи да го продолжи снимањето на филмот „Аватар 2“ и најави дека снимањето ќе продолжи во Нов Зеланд, пренесе...

Серијата „Зоки Поки“ достапна и на Јутјуб

Сите епизоди од популарната телевизиска серија за деца „Зоки Поки“ се достапни за гледање на официјалниот јутјуб-канал, како и на веб-страницата ZokiPoki.mk. Телевизиската серија се...

Шарлиз Терон со главна улога во новиот филм за суперхерои

Холивудската актерка Шарлиз Терон во последно време успешно балансира помеѓу улогите во драмите и во акционите филмови. По големата улога во минатогодишниот хит „Секс-скандал“,...

Филмскиот фестивал во Венеција сепак ќе се одржи наесен

Италијанските власти ја потврдија информацијата дека филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи наесен оваа година, како што беше претходно планирано, пренесува „Вараети“. Лука Заја,...