Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24882)

Бизарни обичаи за кои не ни знаеме дека постојат

Низ светот постојат многу бизарни и чудни обичаи за кои многу малку знаеме. Издвоивме пет што навистина нè воодушевија. Не знаеме кој да го...

Нега и убавина – Секојдневното туширање не ѝ штети на кожата

Колку често треба да се тушираме зависи од годините. Постарите луѓе, бебињата и малите деца, вообичаено имаат посува кожа, а тоа може да доведе...

Денеска во историјата

14 март 2013 година Си Џинпинг формално стана претседател на Кина, завршувајќи ја транзицијата на власта, со што Си стана надлежен за сите три центри...

Најопасни се парите, банкоматите и копчињата за лифт

Предмети и места преполни со бактерии и вируси Светските научници секој ден се обидуваат повеќе да научат за коронавирусот за да успеат да пронајдат вакцина...

Редок фотоалбум со славни личности во белгиска антикварница

Една белгиска антикварница деновиве се најде во центарот на вниманието, бидејќи изложи многу несекојдневен и оригинален предмет. Станува збор за неверојатен албум со фотографии...

Најстарата пирамида во светот отворена за туристите

Скалестата Џосерова пирамида е висока 60 метри и се верува дека е првата пирамида во Египет и најстара градба во светот. Таа била целосно...

„Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова е „Роман на годината“

Според жирито, писмото на Николова е моќно, автентично и рафинирано Романот „Песот со тажен поглед“ од Оливера Николова со мнозинство гласови е избран за „Роман...

Градови по мера на жените

Да видиш како би изгледал град што го изградиле жени, сѐ уште е фантазија. Но во Барселона би можеле да видиме назнаки за тоа...

Панорама

Тирана - Албанскиот Национален центар за управување со границите донесе одлука да забрани влез на автомобили што доаѓаат од територијата на Косово. Влез преку...

Претседателска заклетва без ракување

Првата претседателка на Грција, Катерина Сакеларопулу, положи заклетва на церемонијата на која присуствуваа само мал број луѓе поради епидемијата на коронавирусот. На церемонијата немаше...