Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24871)

Прогласени најуспешните жени во Кичево

Во пресрет на Денот на жената, во преполната сала во Центарот за култура во Кичево, викендов трети пат беа прогласени најуспешните жени во општината...

Четвртиот албум на „Баклава“ е звук во боја!

Валентина Ѓоргиевска  Новиот албумот на „Баклава“, за кој членовите велат дека е нивно ремек-дело, е колоритен, а секоја песна е посветена на конкретна боја, претставена...

Животни – Чувањето мачка ги подобрува здравствените проблеми

Истражувањето на австралискиот институт за медицински истражувања „Бејкер“, со кое биле опфатени околу 6.000 луѓе, покажало дека луѓето што чуваат миленичиња во просек имаат...

Чувај се од македонските учесници на „Евровизија“!

По големиот број разочарувачки резултати за Велика Британија на „Евровизија“ во текот на изминатата деценија, добро е да се види дека Би-би-си го заврте...

Пирамидите во Судан – заборавена историја

Период на изградба: меѓу 720 и 300 година пр. н.е. Висина: од 6 до 30 метри Стил: нубиски Во Судан постојат 250 камени гробници, изградени меѓу...

„Солитер за птици“ откриен во Риека

На „Плумбум“ во Риека е откриена фасцинантна скулптура од дрво и од метал, дом за 160 птици. Оваа информација за необичната градба од инстаграм-профилот...

Додека вирусот ја држи Кина за врат, светот на уметноста го...

Киносалите се затворени, саемите и настапите на оркестрите се откажани. Епидемијата ја намали можноста за патување на регионално и на меѓународно ниво, а важните...

Работниците одат на Запад, отпадот се враќа на Исток!

Додека богатите земји проповедаат заштита на животната средина и ги критикуваат оние што не се доволно посветени, истовремено го извезуваат отпадот во Бугарија и...

Панорама

Тирани - Барањата на албанските државјани за добивање азил во земјите на Европската Унија во 2019 година биле пет до 15 пати почести од...

На српските градилишта работат Индијци, Руси, Кинези

Српските мајстори и занаетчии заминуваат во странство, а поради недостиг од работници, граѓаните во Србија чекаат неколку недели СРБИЈА На изградба на српските пруги се ангажирани...