Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24852)

Скулптури што ги грабале папи и кралеви

Изложба на скулптури на двајцата вајари и ривали, Италијанецот Антонио Канова и Данецот Бертел Торвалдесен од 18 век, е отворена во Италијанската галерија на...

Книгата ја губи битката со кликањето лајкови

Домашните издавачи и книжари се едногласни дека регрутирањето нови, млади читатели започнува во кругот на семејството, а продолжува на училиште. Попустите и акциите се...

Панорама

Атина - Од грипот во Грција починаа 38 лица, а најмладата жртва на грипот е четиригодишно девојче. Само во изминатата недела има 17 мртви...

Додик покрај државното, го сака и етничкото знаме

Уставниот суд на Босна и Херцеговина на дводневна седница во Сараево ќе го разгледува барањето на членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик за...

Балканската низа на Вархеи

Што донесе балканската турнеја на новиот европски комесар за проширување. За Македонија, Србија и за Црна Гора беа изложени и поединечни услови, но за...

Може ли љубовта да го спаси Скопје?

Многу нови генерации минувале низ тие стари маала и куќи. А ако утре ништо од сето тоа не остане, тоа ќе биде крај на...

Бизнис – инфо

Македонска берза со вкупен промет од речиси 600 милиони денари во јануари Вкупниот промет на Македонска берза во јануари оваа година изнесувал 581.920.924 денари, објави...

По Србија и Бугарија, африканска свинска чума и во Грција

Во земјава не е детектирано присуство на африканска чума, ниту кај дивата, ниту кај питомата популација на свињите, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство...

Дали некој ги контролира брзите кредити

Компаниите што нудат брзи кредити пополнуваат една празнина што се јавува на пазарот, бидејќи има потреба од финансирање на дел од населението, кое од...

Пчелите – наши амбасадори и хранители

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА НАЈАВЕНИТЕ „ОСКАРИ“ ЗА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ Дури и како загрозен вид, пчелите можат да станат вреден извор на финансии, кои ќе го полнат...