Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24852)

Ќе гостува гудачката атракција „Бонд“

Популарниот и концертно активен женски гудачки квартет „Бонд“ првпат доаѓа во Скопје на 20 март. „Спајс грлс на класичната музика“, како што уште ги...

„Суперхикс“ со спот ја претставува новата песна „Ана“

Групата „Суперхикс“, која минатата година прослави 25 години успешна кариера, со многу настапи и концерти, со исто темпо ја продолжува и оваа година. Деновиве...

Чудесна храна направена од хемосинтеза

Изворот на протеини создадени од бактерии од јаглерод диоксид, вода и обновлива енергија е поефикасен од фотосинтезата што ја користат растенијата. Хемосинтезата е претворање на...

Нега и убавина – Кралски тајни за долговечност

Англиската кралица Елизабета наспроти своите години (93) не се откажува од извршувањето на кралските должности. Ако се прашувате во што е тајната на нејзината...

„АББА“ до септември ќе сними две нови песни

По речиси четири децении, членовите на една од најдобрите светски поп-групи „АББА“, како подарок за своите обожаватели, кои и покрај тоа што бендот не...

Гостува Народно позориште од Приштина со „Женидба“

На 20 февруари, со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај...

Уште една биографија на секс-иконата

Иако досега се објавени безброј биографии на славната Мерлин Монро, а ништо ново и револуционерно не е откриено, секс-иконата останува загатка што секогаш ѝ...

Објавена „По трагите на древните цивилизации“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ ја објави книгата на Искра Тасевска Хаџи-Бошкова, „По трагите на древните цивилизации“, во која се синтетизирани разновидните проучувања,...

„Пипи Долгиот Чорап“ – хит претстава

Во недела на сцената на Театарот за деца и младинци ќе се одигра стотата изведба на претставата „Пипи Долгиот Чорап“, чија премиерна изведба се...

„Петар Пан“ на сцената на НОБ

По барање од публиката, денеска, со почеток во 12 часот, во Националната опера и балет, ќе биде изведена популарната балетска претстава за деца „Петар...