Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24844)

УКИМ планира онлајн-предавања

Студентите на ФИНКИ веќе слушаат онлајн-предавања од дома. Ефектот од ваквиот начин на учење, според деканот Иван Чорбев, е ист како и од класичниот По...

„Дубиоза колектив“ има нов член – роботот Роби Мегабајт

Познатиот балкански ска-панк бенд „Дубиоза колектив“, со синглот „Take My Job Away“, деновиве го претстави новиот албум „Fakenews“, што го издаде „Менарт рекордс“. Интересно...

Секој четврти Европеец е заинтересиран за онлајн-учење

Според податоците на Еуростат, во 2019 година, 87 проценти од граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 16 и 74 години користеле интернет, со тоа...

Откриени мистериозни честички што доаѓаат од центарот на Земјата

Во најголемата подземна лабораторија во светот, научниците успеаја да соберат мистериозни геонеутрино-честички, тие се лесно наелектризирани честички за кои одамна се сметаше дека немаат...

Техно – Летачко „ферари“

Во иднина може да очекуваме хибридни модели на електричен погон, а во 2030 година „ферари“ ќе лета. Италијанското студио „Лазарини дизајн“ објави видеоанимација како...

Кралска линија на наследници во Велика Британија

Војводата и војвотката од Кембриџ, го крстија своето трето дете Луис Артур Чарлс, потврдија од Кенсингтонската палата. Новиот син на Кејт и Вилијам е...

Работи на кои богатите никогаш не трошат пари

Кога ќе се спомне богатство, обично помислуваме на бунди, луксузен накит, скапи часовници... Сиромашните и граѓаните со средни приходи се во состојба со години...

„Зимскиот салон“ на ДЛУМ на темата „Првиот грев – првата доблест“

Друштвото на ликовните уметници на Македонија, под покровителство на Министерството за култура и градот Скопје, а во соработка со Националната галерија на Македонија, го...

Белини – меланхоличниот феминист

Винченцо Белини (1801-1835) својот подем во светот на славните италијански оперски композитори го почнал во времето кога Џоакино Росини (1792-1868), на општо изненадување, се...

Британскиот диригент Румон Гамба ќе го води концертот во Филхармонија

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Како солист ќе настапи виолинистот Александар...