Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24842)

Промоција на „Огнен пој“ од Перица Сарџоски

Промоција на стихозбирката „Огнен пој“ од Перица Сарџоски ќе се одржи денеска, од 19 часот, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“. Промоторка е Елена Пренџова, а...

Домување – Како да се ослободите од непријатните мириси во кујната?

Дали често чувствувате непријатни мириси во вашата кујна? Понекогаш отворањето прозорец не е најдобро решение, особено во овие студени зимски месеци. Сепак, постојат трикови...

Со воз до најубавите зимски дестинации во Европа

Ова е период кога кај повеќемина се буди желбата да се посетат големите метрополи, но и шармантните планински села, каде што во помала мешаница,...

Американскиот стрип „Македонија“ објавен кај нас

Во 2006 година, во САД, се појави стрипот „Македонија“ од тројца американски автори: славниот Харви Пикар, цртачот Ед Пискор и младата Хедер Роберсон. - Кај...

Се сеќавате ли на времето пред интернет?

Додека не постоеше интернет, ќе си седневте во омилената фотелја со отворена книга во скутот, зјапајќи во вселената или во декоративното шаренило на ѕидните...

Холивудскиот хит има морничави сличности со коронавирусот

Љубителите на филмот „Зараза“ од 2011 година укажаа на морничави сличности помеѓу епидемијата на коронавирусот со случувањата од овој холивудски филм. Во трилерот, во кој...

Панорама

Загреб - Од водите на Јадранско Море, каде што се урна воен хеликоптер во близината на хрватскиот остров Зларин, се извадени две лица, но...

Ликвидацијата меѓу которските кланови по исто клише

Војната меѓу которските кланови трае од 2014 година, кога исчезнаа неколку стотини килограми кокаин во Валенсија, а досега во меѓусебните ликвидации животот го загубиле...

Американски линк за политичко одмрзнување на дијалогот!

Авионското и железничкото поврзување меѓу Белград и Приштина не значи нужно и одмрзнување на политичките односи меѓу двете земји, кои долго време не се...

Бизнис-инфо

Британија со монета го обележи напуштањето на ЕУ Британија претстави нова кованица, монета од 50 пени, со која се обележува напуштањето на Европската Унија (ЕУ). -...