Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24842)

Коронавирусот ќе удри и врз кинеската економија?

Светските медиуми, повикувајќи се на угледни економисти, пишуваат дека доколку епидемијата на коронавирусот не запре во наредните десет дена, кинеската економија ќе се соочи...

Рударските компании бараат јасни критериуми за одземање концесија

Неисполнувањето на обврските од интегрираните еколошки дозволи А и Б може да биде причина за раскин на концесијата, но не и мислење што може...

Вклучен аларм за загадувањето во Скопје и во Тетово

Отстранувањето на дел од опасниот отпад од кругот на ОХИС нема да ја намали еколошката закана, бидејќи на тој простор и натаму остануваат други...

Нема план за отстранување на живата од ОХИС

Отстранувањето на дел од опасниот отпад од кругот на ОХИС нема да ја намали еколошката закана, бидејќи на тој простор и натаму остануваат други...

Превенцијата најдобра заштита од девијациите на социјалните мрежи

Додека во јавноста сѐ уште не стивнуваат реакциите за групата што ја крена македонската јавност на нозе на социјалната мрежа Телеграм, на која периодов...

Во ЕУ дејствуваат 5.000 организирани криминални групи

ШОКАНТНИ СОЗНАНИЈА НА НОВИОТ ЕВРОКОМЕСАР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ Раководството во Брисел подготвува нови законски мерки и политики за многу посилен Европол, со што истовремено подобро...

Откриени стотици неонацисти во редовите на германската војска

Контраразузнавачката служба на германската војска (МАД) соопшти дека отворила истрага против 550 германски војници, осомничени за крајно десничарски екстремизам. Голем број екстремисти во германската...

Меридијани

Кабул - Патнички авион со повеќе од 80 лица се урнал и се запалил во Авганистан, во областа што ја контролираат талибанците. Авионoт на...

БИЛТЕН

Тројца уапсени поради марихуана Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи - Скопје, на подрачјето на Гази Баба, го уапсиле Б.И. (28), затоа што при...

Британија се дистанцира од европските сојузници во ОН?

Со излегувањето од ЕУ на 31 јануари, Британија повеќе нема да биде обврзана од европските позиции. Наклонета кон САД, Британија ризикува да ја игра...