Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24841)

Тајзи сними спот за песната „Сине“

Драган Величковски-Тајзи деновиве го претстави видеозаписот за новата песна „Сине“. За овој проект тој вели дека е круна на неговата десетгодишна кариера. Текстот е...

Tамара Тодевска – една од водителките на регионалната музичка манифeстација МАС

Сѐ е подготвено за вечерашното доделување на наградите на регионалната музичка манифестација МАС, која ќе се одржи во белградската „Штарк арена“. Преносот почнува во...

НАСА обучи 13 нови астронаути кандидати за лет на Марс

НАСА обучи 13 нови астронаути да се подготват за мисиите на Месечината и Марс, како и првото слетување на жена на површината на Земјиниот...

Светот го одбележува ослободувањето на озлогласениот логор Аушвиц

Денеска се одбележува 75-годишнината од ослободувањето на еден од најозлогласените нацистички концентрациони логори Аушвиц-Биркенау од страна на советските сили во 1945 година. Логорот бил...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната награда ASC...

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за документарен филм на 34-то доделување на наградите ASC...

„Маме му…“ на Дејан Дуковски премиерно во Југословенско драмско позориште

Во Југословенско драмско позориште досега се изведени драмите „Буре барут“ и „Другата страна“ на Дуковски. Унковски, пак, покрај „Буре барут“, во ЈДП ги режирал...

Го оставате вашето куче само дома? Пуштете му музика

Животни Музичката платформа „Спотифај“ направи избор на музика што кучињата може да ја слушаат во отсуство на нивните сопственици, бидејќи се открило дека речиси 74...

Политиката на марка на производите

Наоѓајќи се во трговската мрежа, прехранбените производи може да бидат со марка или без марка. Без марка се продаваат оние производи што не се...

Бизнис-инфо

Германците не знаат што да прават со дизел-возилата Дизел-возилата во Германија вртоглаво ја губат вредноста, бидејќи многу градови го ограничуваат движењето на овие автомобили. Дизелите...

Се активираат превентивни мерки за коронавирусот

Активирање термална камера на аеродромот за проверка на патниците што доаѓаат од кинеските области погодени од коронавирусот, активирање специјална изолациска соба на аеродромот со...