Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24806)

Декорирани излози како подарок за градот

Со декорирање на излозите на шест продавници на улицата Македонија и на Театарот за деца и младинци, започна првото издание на фестивалот за креативност...

Колку повеќе зелени километри толку повеќе поени

„Челинџер“ е првата македонска мобилна апликација што сака да направи регионален импакт преку наградување на луѓето што пешачат или што возат велосипед по локалните...

Мари од „Роксет“ со себе ја однесе тајната за хитот „It...

„Времето толку брзо поминува. Не толку одамна минувавме денови и ноќи во мојот мал стан во Халмстад, слушајќи ја музиката што ја сакавме, делејќи...

Росица Мршиќ одбележа јубилеј на брендот

Модната дизајнерка Росица Мршиќ ја претстави својата колекција наречена „10/22“, со која одбележува 10 години постоење на брендот и 22 континуирано создадени сезонски колекции....

Ќе пеам и ќе снимам додека ме држи гласот

Виолета Томовска, добитничка на „Св. Климент Охридски“ На младите колеги од естрадата им посакувам да доживеат барем дел од она што го проживеавме ние, да...

Промоција на „Енциклопедија на македонски имиња“

Книгоиздателството „Ми-ан“ организира промоцијата на книгата „Енциклопедија на македонски имиња“ од архимандрит Иринеј Стефановски, во домот на културата „Кочо Рацин“, вечерва, во 19 часот....

„Статусни симболи кај пајонските заедници“ во Археолошкиот музеј

Денеска, во 13 часот, во Археолошкиот музеј, ќе биде отворена изложбата „Статусни симболи кај пајонските заедници“. Оваа изложба претставува една перспектива на приказ на...

Исклучително вредни археолошки наоди кај Старо Бонче

Откриени се мошне вредни наоди од раноантичкиот период: сребрена алка со завршетоци во вид на змиски глави, фибула-копча од малоазиски тип, сребрена конусна обетка,...

Лебедово езеро

„Лебедово езеро“ на Петар Илич Чајковски (1840-1893) е првиот балет на врвниот мајстор на рускиот романтизам (подоцна ги напишал и „Заспаната убавица“ и „Оревокршачка“)....

Гостува ирскиот титан на пијаното

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот. Солист е фантастичниот ирски...