Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24801)

Трка за тронот

Неколку дена пред новата 2010 г. во Скопје, неговото височество Џибони одржува концерт, а со себе како гости носи и пријатели гости музичари. Пред...

Трите најчести грешки при перењето алишта што ја уништуваат облеката

Домување Ако сакате вашата облека подолго да изгледа како нова, важно е да знаете како правилно да ја перете. Постојат неколку вообичаени грешки на кои...

Македонците во Берлин сакаат да изградат поубава црква од постојната

Белешка од патувањето низ Германија на нашата дописничка од Прилеп На улицата Осдорфер Штрасе 16, во Берлин, Германија, малку десно од патот се наоѓа црквата...

Претендентите за титулата се подготвени за ретко видена, непредвидлива и возбудлива...

МЕЧ ЗА СВЕТСКИ ШАХОВСКИ ПРВАК, НЕПОМНИЈАШЧИ - ЛИРЕН 3-3 Мечот за светски првак помеѓу Непомнијашчи и Лирен веќе донесе четири победи во првите шест партии...

Велигденска мултиетничка работилница во ООУ „Кузман Јосифоски – Питу“ во Кичево

Креативно катче Пред најголемиот христијански празник Велигден, во ООУ „Кузман Јосифоски-Питу“ во Кичево беше организирана мултиетничка работилница, на која покрај учениците од ова училиште учествуваа...

Стотина талентирани основци беа дел од мјузиклот за деца „Синг“

Спектакл на сцената на домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци Да се работи со децата и да се игра на сцената со нив за...

Универзалните пораки на верските празници

Но судејќи според првичните партиски реакции, ден по Велигден, односно на светиот понеделник, може да се забележи дека продолжија меѓусебните политички бесполезни расправии, непријателства,...

НАСА најде шеќери во метеорити паднати на Земјата

Метеоритите што се срушиле на Земјата, стари милијарди години, содржат шеќери, откриле истражувачите, потврдувајќи ја идејата дека астероидите содржат некои од основните состојки потребни...

Македонски велосипедисти го извозеа највисокиот превој во светот на Хималаите

На осмиот ден, околу 5.50 часот наутро, македонско-украинската експедицијата се упатила кон врвот Торанг ла Пас, на 5.416 метри надморска височина, каде што беа...