Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24801)

Каква е поврзаноста меѓу невработеноста и нивото на образование

Во земјите-членки на Европската Унија невработеноста е директно поврзана со нивото на образованието, покажала анализа на „Евростат“, според која, во 28-те членки на Унијата...

Меридијани

Вашингтон - Панелот што ја води истрагата за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека постојат голем број докази за негово несовесно извршување...

Американскиот Конгрес со санкции против Кина поради Ујгурите

Долниот дом на американскиот Конгрес изгласа закон за воведување санкции против кинески функционери поради третманот на ујгурското муслиманско малцинство во земјата. Во законот, кој...

Европа и САД ги менуваат улогите на глобалната сцена

Зад сцената се раѓа нов европски консензус за трансатлантските односи, што претставува голема промена. До неодамна, надежите на повеќето европски лидери беа поврзани со...

Отворен е Дневен центар за лица со интелектуална попреченост

Во општината Центар е отворен Дневен центар за лица со интелектуална попреченост, на возраст од над 18 години. Центарот ќе обезбедува 24-часовна нега од...

Училиштето „Ѓоргија Пулевски“ доби лифт за лица со физички пречки

Во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општината Аеродром е пуштен во употреба лифт за лица со физичка попреченост, со што им е овозможена и...

Скопјани дишат загаден воздух 162 дена во годината

Светски истражувања го ставија Скопје меѓу најзагадените градови. Поради загадениот воздух, не е мал бројот на лица заболени од респираторни болести и предвреме починати...

Торпедираното oбразование ја потопува државата

Какво е образованието таква е државата. А тоа, според последните резултати од тестирањето ПИСА, ја позиционира државата на дното на светската ранг листа. Овие...

НАТО останува верно на принципот „сите за еден, еден за сите“

Наши специјални известувачки од Лондон Јасминка Павловска и Маја Јаневска-Илиева Изјавите и спротивставените тези на претседателите на САД и на Франција за „мозочната смрт“ на НАТО,...