Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24801)

Кога се чисти ловџиското оружје

Ако ловџијата ја остави пушката нечиста на крајот на ловната сезона, а била користена, тогаш веќе следната година постојат реални можности кај неа да...

Силен „тим повредени“ пред ЕП

На листата повредени и, можеби, отсутни од ЕП 2020 се Карабатиќ, Тонесен, Ремили, Мирхол... Пикерот на француската репрезентација Лука Карабатиќ е последното име што се...

Расте интересот за преноси на мечеви од ЛШ

Натпреварите од ракометната Лига на шампионите (ЛШ) стануваат сѐ поинтересни за ТВ-куќите што вршат директен пренос од натпреварите од елитното натпреварување. Според Европската ракометна...

Поради жештината се потврдени утринските маратони на ЛОИ

Женскиот атлетски маратон и сите трки во брзо одење на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио в година се презакажани на други датуми, по...

Измени за дефилето на отворањето на Игрите

ИОК реши да направи измени во редоследот на селекциите при парадата на отворањето на олимписките игри. Репрезентациите на идните домаќини ќе маршираат веднаш пред...

ВАР уште збунува, Чеферин предлага промени

Значи, нашиот предлог ќе биде да има толеранција 10-20 сантиметри за офсајд. На мечевите во УЕФА немаме многу интервенции затоа што нашиот шеф на...

ИОК одреди пет милиони долари за нова борба со допингот

По неодамнешната најава на претседателот на ИОК, Томас Бах, на петтата светска конференција за допинг во спортот, Извршниот одбор на ИОК одобри буџет од...

Дебитантот Австралија во група со Аргентина

В година ќе се игра 47-то издание на Копа Америка, на кое 12-ти пат ќе има гостински селекции од други континенти Фудбалската репрезентација на Австралија...

Гостите не загубија во првите три четвртфинални меча

Три гостински тима не загубија во првите три меча вчера во четврт-финалето на фудбалскиот Куп на Македонија. Академија Пандев победи на гостувањето кај Шкупи...

Алчноста е еден од смртните гревови, но не е кривично дело

Алчноста, лакомоста, ламтежот, дрчноста, среброљубјето, ненаситноста и како сѐ уште не е дефинирана оваа карактерна особина во психологијата, или еден од смртните гревови во...