Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24795)

Панорама

Атина - Два турски авиони „Ф-4“ и „Ф-16“ вчера прелетале над островите Макрониси и Атропофаги, кои припаѓаат на грчкиот островски архипелаг Фурни. Според наводите...

Политиката пресудна во српско-хрватската чоколадна војна

Работничките акционери во „Краш“ одлучија да ѝ го продадат својот удел на хрватската месна индустрија „Браќа Пивец“, која понуди пониска цена од главниот конкурент...

Расте бројот на загинати од земјотресот во Драч

Најмалку 29 мртви и над 650 повредени е најновиот биланс од завчерашниот земјотрес, со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала во Албанија, а...

ЕУ да ја признае палестинската држава

САД ја сменија долгогодишната политика и сега велат дека израелските доселенички населби во Западниот Брег не се спротивни на меѓународното право. Со тоа Вашингтон...

Дали Русија е новиот хегемон на Блискиот Исток?

Со постепеното повлекување на Американците од Блискиот Исток, Русија се обидува да ја зајакне својата позиција во регионот преку јакнење на военото присуство, нови...

Средба Ердоган – Путин во јануари

Посетата на Турција од страна на рускиот претседател би била поради учеството на свеченоста на пуштањето во погон на рускиот гасовод „Турски тек“ Турските медиуми...

Европската комисија остави лузна во ЕУ

Европскиот парламент конечно ја потврди новата Европска комисија, на чело со Урсула фон дер Лејен, која в недела, на 1 декември, ќе го почне...

Турција го одби НАТО

Новиот потег на Турција, кој се однесува на блокада на целиот воен план на НАТО, сигурно претставува дополнителен удар за овој воено-политички сојуз, што...

Направен е првиот чекор, треба уште многу

Одбележувањето на 25-годишнината од постоењето на Хелсиншкиот комитет за човекови права е одличен повод за анализа што е направено досега на тој план и...

Меридијани

Стразбур - Европскиот парламент го изгласа новиот состав на Европската комисија, предводена од Урсула фон дер Лејен и 26 нови комесари. Новата ЕК ја...