Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24795)

Русија преку „Моќта на Сибир“ го пренасочува гасот кон Кина

Новиот проект, познат како „Моќта на Сибир“, е дел од планот на рускиот претседател Владимир Путин за намалување на зависноста на неговата земја од...

Продолжува есенската акција во општината Карпош

Претходно почнатата есенска акција за засадување ново зеленило, која се организираше во Нерези, Лептокарија, Влае Два, Криви Дол, сега продолжува и во Тафталиџе. Општината...

Новите контејнери ги кренаа на нозе граѓанските организации

При поставувањето на контејнерите очигледно немаше плански пристап, на што укажуваат и граѓаните и многубројните велосипедисти, меѓу кои најгласни се од здружението „На точак“ Од...

Кои се новите евроминистри

Европскиот парламент вчера го изгласа новиот состав на Европската комисија. Европратениците одобрија германската конзервативка Урсула фон дер Лејен да ја предводи Европска комисијата, која...

Предностите на лов со чека

Погледот од височина е многу подобар, што му остава доволно време на ловџијата за прецизно одредување на вредноста на дивото животно што сака да...

Пресечената црвена лента ќе значи легитимитет, но не и легалитет

Дали официјалното пуштање во употреба на овој верски објект во присуство на високи државни функционери ќе ги затвори сите контроверзии за легалноста на објектот...

„Планет-хендбал“ деветти пат избира тренер на годината

За годинава кандидати се Роберто Гарсија Парондо, Николај Јакобсен, Кристијан Берге, Талант Душебаев и Маик Мачула Деветта година по ред ракометниот портал „Планет-хендбал“ го организира...

Ѓорческа во второто коло, за напредок на ВТА-листата

Ѓорческа е прва носителка на турнирот во Анталија (Турција), каде што во неделата го освои претходниот турнир во тој град, нејзин десетти во кариерата...

Каратистите се во Мадрид по нови олимписки бодови

Во Мадрид очекувам, пред сѐ, да го дадам својот максимум и да имам добар настап. А ако се случи тоа, сигурен сум дека ќе...