Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24795)

Говорот на телото – Ахилова петица на лидерите

Изгледот, бојата и тонот на гласот, изразот на лицето, гестикулациите и говорот на телото се исклучително важни за професијата политичар. Доколку сакаат да постигнат...

Доаѓаат стотина музички работници од Европа

Шестото издание на музичката ПИН-конференција почнува денеска во Младинскиот културен центар во Скопје, во рамките на 21-от фестивал „Таксират“, со дневна и ноќна програма....

Харисон Форд – главен лик во филмот „Повик на дивината“

Емотивната приказна за нераскинливата врска меѓу човек и пес од романот „Повик на дивината“ на Џек Лондон наскоро ќе добие уште една филмска адаптација,...

„Љуби ме“ ја снимивме со Дац како предновогодишен подарок за публиката

Во студиото на Александар Митевски Освен ангажманите со Дац, Росана, Марин Бабиќ, славејчињата и други проекти, во моментот Митевски ја компонира музиката за телевизиската серија...

Промоција на книга од Весна Мојсова-Чепишевска

Промоција на книгата „Клуч во клучалката на детството“ од Весна Мојсова- Чепишевска, во издание на „Матица македонска“, ќе се одржи вечерва во 19.19 часот...

Промоција на романот „Молчи со отворена уста“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во клуб-ресторанот МКЦ ќе се одржи промоцијата на романот „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков. За...

„Урбани сензации 2“ – изложба на Емилија Божиновска

Самостојна изложба на слики на ликовната уметница Емилија Божиновска со наслов „Урбани сензации 2“ ќе биде отворена вечерва, во „НЛБ галеријата“, во 20 часот....

Нова наколна населба откриена во Далјан

Населбата на брегот на Охридско Езеро потекнува од крајот на бронзеното време За постоењето нова наколна (палафитна) населба, досега непозната за археолошката јавност во држава,...

Судбината на Воцек

Историјата на музиката го запознала Албан Берг (1885-1935) како еден од најталентираните ученици на Арнолд Шенберг (1874-1951). Но неговото творештво било премногу значајно за...

Светска премиера на ,,Летечкиот циркус“ на Фатос Бериша

Најновата копродукција на продукцијата „Црна мачка“, долгометражниот игран филм ,,Летечкиот циркус“ во режија на Фатос Бериша, ќе има светска премиера на филмскиот фестивал „Црни...