Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24763)

Филипче: Повеќето од пациентите се асимптоматски, само 14 проценти се хоспитализирани

Министерот за здравство, Венко Филипче, обидувајќи се да го објасни новиот засилен бран на коронавирусот во земјата, рече дека повеќето од пациентите се асимптоматски...

„Фоликзоид“ и „Жен“ вечерва во МКЦ

Во МКЦ вечерва ќе се одржи концерт на еден од најуникатните бендови од Јужна Америка - „Фоликзоид“ и на аудиовизуелниот колектив „Жен“ како нивна...

Со концертот на Ману Чао почнува „Таксират 2019“

Дваесет и првото издание на „Таксират“ почнува со концерт на еден од најголемите пријатели на фестивалот, музички револуционер, голем човек, често нарекуван и антиглобалист...

Чефалу – град што од ридот се спуштил на медитеранскиот брег

Држава: Италија Остров: Сицилија Жители: 20.000 Чефалу е едно од најубавите италијански места за одмор. Околу 20.000 негови жители ставиле сѐ на една карта - туризмот. Грците го...

Умеам да се радувам, тоа е причината за мојата насмевка

НАТАША КРСТЕВСКА-МИЈАТА, КАНТАВТОРКА Поминувам низ силна креативна фаза и непредвидливо е до кога ќе трае, затоа треба да се искористи максимумот, вели Мијата, Кантавторката Наташа Крстевска-Мијата,...

„Биг си фешн аворд 2019“ за колекцијата „Хијоку“ на Росица Мршиќ

Колекцијата „Хијоку“ на македонската модна дизајнерка Росица Мршиќ е избрана од „Биг си“ за победник во категоријата нослива уметност за 2019 година. Наградата е...

Само два проценти од глобалните уметнички аукциски трошоци се на дела...

Најново истражување открива дека женските уметнички дела сè уште не се доволно застапени во светот на уметноста. И покрај воочените знаци на напредок, само...

„Зајакот Џоџо“ се натпреварува за „оскар“

Скарлет Јохансон за магазинот „Варајети“ признава дека била скептична кога нејзиниот агент ѝ го предложил „Зајакот Џоџо“ - нацистичката сатира на Таика Ваитити. - Сижето...

Илиана Петрушевска изложува во Битола

Во малата сала на Заводот и музеј-Битола е отворена изложбата „Ол ис дрим“ на Илиана Петрушевска, графичка дизајнерка во Музејот на современата уметност во...

Тркалезна маса за „Улица“ на Славко Јаневски

Тркалезна маса, насловена „Зoшто ‚Улица’ на Славко Јаневски е повест, а не роман“, се одржува денеска, со почеток од 10 часот, во читалницата „Славко...