Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24741)

Правењето претстави за деца има благородна цел

Деан Дамјановски, режисер Правењето претстави за деца има благородна цел, а тоа е пренесување идеи за добро и целисходно живеење низ средствата на театарот. Во...

Фотоизложба на Филип Лафазановски

Фотоизложба на младиот македонски фотограф Филип Лафазановски ќе биде отворена вечерва, во „Рудиќ галерија“, во 20 часот, каде што ќе можат да се видат...

Изложба „Каде читаш?“ на Наталија Лукомска

Изложбата „Каде читаш?“ на Наталија Лукомска ќе биде отворена на 25 септември (четврток), во организација на „КЦ 750“, во паркот Авионче, во Аеродром, во...

Оперски гала-концерт во Прилеп

Националната опера и балет вечерва, во 20 часот, гостува во Прилеп, каде што во големата сала од ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи оперски гала-концерт,...

Гостување на авторски ѕвезди на „Европски приказни“

Фестивалот „Европски приказни“, со кој издавачкиот центар „Три“ овој месец заокружува уште еден успешен проект посветен на квалитетната литература, која доаѓа од различни страни...

Панорама

Загреб - Хрватска се вклучува во глобалната борба против загадувањето и од идната година ќе воведе целосна забрана за користење еднократни пластични производи, а...

И свештениците се иселуваат од островите

Поради сѐ помалиот број свештеници на островите Брач, Хвар и Вис, кои се во регионот на Средна Далмација, нередовно се извршуваат верските обреди за...

Уапсени новинари за ширење лажни вести

Двајца новинари нa албанските медиуми „Сири.нет“ и „Шекули“ се уапсени за наводно објавување лажни вести во кои се најавува катастрофален земјотрес и ги повикуваат...

Босанските дрвокрадци европски рекордери во нелегална сеча!

Од поднесените пријави за нелегална сеча во Република Српска се решени само два отсто од предметите Босна и Херцеговина е европски рекордер според нелегалната сеча...

Почнува обнова на патот до граничниот премин Деве Баир

За десетина дена треба да почне реконструкцијата на патниот правец Крива Паланка - граничен премин Деве Баир, со изградба на трета лента, што ќе...