Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24729)

Брезовац во Прилепскиот театар ја поставува „Глембаеви“

Во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ течат пробите за новата претстава „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, во режија на хрватскиот режисер Бранко Брезовац. Според режисерот Брезовац,...

Најпосетените изложби Европа летово

Ли Креснер, големата американска сликарка и пионерка на апстрактниот експресионизам, која досега главно беше во сенка на својот сопруг, Џексон Полок, најпосле доби внимание...

Народниот театар Охрид гостува на фестивалот „Ристо Шишков“

Народниот театар Охрид ќе гостува фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица, информира центарот за култура „Григор Прличев. Во рамките на фестивалот, вечерва, со почеток од...

Локалитетот Гимбабица датира од средината на 4 век пр. н.е.

Археолозите, кои и годинава ја откриваа античката приказна за Преспа, потврдуваат дека раноантичката некропола кај селото Избишта е постара од претпоставениот период Деновиве завршија годинашните...

Четириесет години афирмација на Македонија во Англија

Ресторанот „Вардар“ во гратчето Литлхамптон наедно е најстар македонски ресторан во континуитет надвор од границите на нашата татковина Македонија Во гратчето Литлхамптон во Сасекс беше...

Зголемени стравувањата од нов мигрантски бран

Темата за справувањето со мигрантите, кои би се упатиле кон Западен Балкан, а со тоа и кон Македонија, по некакво затишје повторно се актуализира....

Тито сакал да биде погребан на Сутјеска

Пишува: Блаже Миневски Денес, со своите деведесет и три години, Раиф Диздаревиќ е единствен жив сведок на формирањето и распадот на југословенската федерација. Пред неколку...

Лидерска средба за законот за Јавно обвинителство

Како што се намалува временскиот простор до 15 септември, рокот кога истекува мандатот на СЈО, се чини дека политичките елити поинтензивно ќе се ангажираат...

Топлотниот бран летово однесе 1.500 животи во Франција

Топлотните бранови, кои во јуни и во јули ја зафатија Франција, предизвикаа околу 1.500 смртни случаи повеќе отколку што е тоа вообичаено за овој...

Партијата на Путин загуби една третина од пратениците во Москва

Руската владејачка партија Единствена Русија, која е поддржана од претседателот Владимир Путин, по локалните избори загуби околу една третина од местата во градскиот совет...