Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24687)

Во новиот филм легендарниот агент 007 ќе го игра Лашана Линч?!

Има ли шанси легендарниот агент 007 во новиот филм да го игра жена? Во кулоарите веќе почна да се шушка дека Даниел Креиг наскоро...

Оливија де Хевиленд – последниот симбол на златниот Холивуд

„Би сакала да живеам вечно, бидејќи животот за мене секогаш бил чудо. Така и го живеев - како морска авантура во која пловидбата некогаш...

„Ederlezi“ на Бреговиќ во руска верзија на „Симпсонови“

Една од омилените анимирани серии во светот, „Симпсонови“, доби своја руска верзија „Шимпшони“ и за кратко време постигна огромна популарност на Јутјуб. Имено, дизајнерот од...

Најдобрите комедии на 21 век

Гледањето комедии позитивно влијае на расположението, но и на здравјето на луѓето. Експертите велат дека овие филмови се добри за човековото срце, затоа што...

Концерт на Гал Фаганел и на Маја Божиновска

Во рамките на „Скопско лето“, вечерва, концерт во „Даутпашин амам“ ќе одржат виолончелистот Гал Фаганел, кој живее и работи во Словенија и САД, и...

Претставата „Алиса и чудата“ во театарот „Сенки и облаци“

Во театарот „Сенки и облаци“ утревечер, со почеток во 19 часот, ќе се одржи „Алиса и чудата“, 40-минутна претстава со сенки, без текст, во...

„Дејвид Коперфилд“ на Јанучи ќе го отвори „Лондон филм фестивал“

Адаптацијата на Дикенсовата приказна во која ќе се појави Дев Пател заедно со Тилда Свинсон, Хју Лори и Питер Капалди ќе ја има својата...

Дела од збирката на институтот „Курто“ тргнаа за Јапонија

Моне, Мане, Сезан, Дега, Гоген, Сера... накратко, ремек-делата на импресионизмот и на постимпресионизмот од вредната збирка на институтот „Курто“ во Лондон тргнаа на турнеја...

Харадинај не попушта за царините

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај одбива да ги укине таксите од 100 отсто за увоз на производи од Србија, затоа што Белград нема да ја...

Тасулас е новиот претседател на грчкиот парламент

Кандидатот од Нова демократија, Константинос Тасулас вчера беше избран за нов претседател на грчкиот парламент. Тој беше избран со рекорден број гласови, 283 од...