Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24601)

Тамара сними евровизиска разгледница во Тел Авив

Тамара Тодевска, деновиве во Тел Авив, Израел ја сними разгледницата што ќе се емитува пред нејзиниот настап во второто полуфинале на 64-та „Евровизија“, на...

Скопските болници се сместени во урбан контекст што веќе нема здив

Енеа Сермази, италијански архитект Тековните трендови во планирањето на здравствената инфраструктура го ставија пациентот на прво место. Старите болнички кампуси беа кампуси со толку многу...

„Нова Македонија“ го одбележа Светскиот ден на литературата за деца

Светскиот ден на литературата за деца беше одбележан со промоција на книгата „Татковината во детските срца“ на Марија Таушанска Анастасовска, новинарка во „Нова Македонија“...

Спречено уривањето на крстилницата во Тиват

Градежната инспекција го одложи уривањето на крстилницата „Солза Његошева“ на морскиот брег на островот на цвеќето, на местото на црквата на „Свети Архангел Михаил“...

Српската опозиција најави голем народен протест

Српските опозициски партии и граѓански здруженија, потписници на Договорот со народот од протестите „Еден од пет милиони“, вчера објавија дека „режимот на Александар Вучиќ...

Харадинај ја обвини Могерини за штетата во дијалогот со Белград

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја обвини шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини дека е одговорна за штетата нанесена на дијалогот меѓу Белград и Приштина....

Расте јавниот долг

Дури 49 отсто од БДП изнесува јавниот долг во Македонија, по неговото значително зголемување во 2018 во однос на 2017 година, покажува најновиот извештај...

Електронското пријавување данок и понатаму ги збунува граѓаните

Од Управата за јавни приходи уверуваат дека во текот на месец април сите граѓани, кои се регистрирале во системот во предвидениот рок, ќе добијат...

Нема чепчиња „дијазепам“ за децата со фебрилни конвулзии

На родителите, чии деца имаат реална потреба од чепчиња „дијазепам“ бидејќи поради високите температури добиваат фебрилни конвулзии или мозочни грчеви, од Агенцијата за лекови...

„Меѓаши“: Конкурсите за пишување есеи за НАТО се обид за манипулација...

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ ги повикува и ги поттикнува учениците што решиле да конкурираат на овој конкурс добро да се запознаат со...