Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24495)

Роберт Јанкулоски со изложбата „1918/2018 рефотографирање“ во Битола

Изложба на фотографии со наслов „1918/2018 рефотографирање“ на авторот Роберт Јанкулоски ќе биде отворена денеска, во 13 часот, во галеријата на Заводот и музеј...

Ручек со бизнисмен-пиштолџија покрај Женевско Езеро

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...

„Театарски оскар“ за „Орестија“ на Пројковски во Загреб

Како што пренесе и посочи агенцијата Хина, наградите „хрватско глумиште“ се нарекуваат и „театарски оскари“, а за театарските работници претставуваат посебно признание бидејќи ги...

Европски денови на културното наследство

Денеска, во 11 часот, во Музејот на Македонија, ќе се организира завршниот настан во рамките на годинешното одбележување на Европските денови на културното наследство....

Хрватските компании ги откупуваат сопствените акции

По финансиската криза на „Агрокор“, се намали прометот на загрепската берза, а единствен промет се остварува со откуп на сопствените акции од побогатите хрватски...

Српски парламентаризам со пратенички селидби и навреди

Во изминатите две години дури две третини од пратениците не поминале ни половина од времето на пленарните седници Гласање на ѕвонче, усвојување закони набрзина, обединување...

Рускиот „Магичен свет“ најдобар на „Мобил фестивал“

Рускиот филм „Магичен свет“ на режисерката Катја Ветрова е добитник на наградата „Ратка Илиевска-Лале“, за најдобар филм на 9-от „Мобил филм-фестивал“. За најинвентивен филм...

Градежниците бараат нова регулатива

Со новиот закон за градење, кој е во нацрт-верзија, треба конечно да се третира енергетската ефикасност, да се предвидат проекти за линиската инфраструктура и...

Манчевски: Без датум за преговори со ЕУ, нема покачување на платите...

Ако Македонија не испорача резултати за да добие датум за преговори со ЕУ во јуни, а клучен дел за тоа е реформата во јавната...

Само 37 отсто од компаниите соработуваат со странски фирми

Малите и средните фирми немаат доволно средства за да ги следат технолошките промени што ги бараат странските инвеститори, а темпото на развој се забрзува,...