Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24412)

На 1 и 2 септември забава „По часови“

На 1 и 2 септември во спортската сала „Форца“, со времетраење од 10 до 19 часот, ќе се одржи саем за воннаставни програми и...

Нада Обриќ со своја шоу-програма на 25-от „Охрид-фест“

Познатата балканска пејачка на народна музика Нада Обриќ (70) ќе учествува на јубилејниот, 25-ти „Охрид-фест“, што ќе се одржи на почетокот на идниот месец....

Бидете дел од еко-проектот „Мижи! Замисли промена“

„Буден театар“ ја почна кампањата „Мижи! Замисли промена“, преку која се стреми да ги поттикне возрасните граѓани и децата активно да се вклучат во...

Ензимите се фонтана на младоста

Процесот на подмладување е реален и опиплив и јас лично го доживеав на себе и се уверив во позитивните резултати на подмладување кај луѓето...

Царината ќе ги блокира граѓаните за царински долг

Царинската управа на Република Македонија со најавените измени на Законот за банки ќе добие право да изврши блокирање на банкарската сметка на физичкото лице...

Се бришат починати лица од избирачкиот список

Педесет и девет лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопиште и Зелениково ќе бидат избришани од избирачкиот список. Според информациите од подрачната канцеларија на...

Прасковиот црв го изеде извозот во Русија

Од еден вратен камион извозниците губат 4.000-5.000 евра, што е огромна штета. Ако ситуацијата не се реши, тие велат дека не знаат дали ќе...

Старогрчкото писмо неприменливо за Македонците

Она што го знам е дека ова не се научници, туку трговски инсталации во научните институции, кои во спрега со инсталациите во политиката имаат...

Ердоган најави бојкот на „ајфон“ и на други американски уреди

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека Турција ќе ги бојкотира електронските уреди произведени во САД, како реакција на влошените односи меѓу Анкара и...

Најмалку 20 загинати при уривање надвозник кај Џенова

Најмалку 20 лица загинаа, а уште десетина се наоѓаат под остатоците од надвозникот во близината на Џенова, кој вчера се урна од засега непознати...