Ознака: денот Д

Во Франција почна одбележувањето на Денот Д

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го отвори тридневниот настан по повод 80-годишнината од истоварувањето на сојузниците во Нормандија на 6 јуни 1944 година. На...

Со скромна свеченост одбележана 77-годишнината од Денот Д

Втора година по ред, изостана голема церемонија за одбележување на Денот Д, односно 77-годишнината од сојузничкиот десант на францускиот регион Нормандија, со цел да...

Денот Д одамна помина

Има ли држава без народ? Може ли да постои Македонија без Македонци во неа? Се плашам дека преокупирајќи се со историјата сиве изминати години...

Снимки во боја го оживеаја Денот Д 75 години подоцна

Џорџ Стивенс се качил на бродот Белфаст пред 75 години со цел да ги сними сојузничките сили во Втората светска војна додека се истоваруваат...

Трамп и светските лидери се собраа во чест одбележувањето на „Денот...

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна на јужниот брег на Англија за да им се приклучи на светските лидери во одбележувањето на 75-годишнината на Денот...

Белград се подготвува за завршната фаза за Косово

Политичките директори на моќните европски земји во САД ја дефинираат конечната понуда за спорот меѓу Србија и Косово Претставниците на САД, Германија, Италија, Франција и...