Ознака: дезинфекција

Град Скопје изврши дезинфекција на кејот на Вардар

Екипите на Град Скопје и екипите на Противпожарната бригада на Скопје денеска повторно спроведоа акција за миење и дезинфекција на кејот на реката Вардар. Миењето...

Полска со донација од 100.000 заштитни маски и над 10.000 литри...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, а во присуство на полскиот амбасадор, Војциех...

Ќе се дезинфицираат 1.955 душеци во градинките во Центар

Во матичниот објект на ЈУДГ ОЦ „13 Ноември“, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и претставници од компанијата CLEAN MAX, ги најавија активностите за...

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Хонгконг тестира кабини за дезинфекција на патниците

Аеродромот во Хонгконг тестира кабина што целосно ги убива сите вируси, вклучувајќи го и коронавирусот на кожата, за само 40 секунди. Доволно е патникот...

„Плодност“ во Битола пред влезот постави „тунел“ за дезинфекција

Болницата „Плодност“ во Битола, пред влезот во болницата постави „тунел“ за дезинфекција. Преку овој „тунел“ за дезинфекција, покрај пациентите мораат да поминат и сите вработени...

Дезинфекција во населените места во Прилеп

Во насока на заштита на здравјето на граѓаните од целата територија на општината, вчера и денеска Општина Прилеп спроведе акција за дезинфекција во населените...

Се дезинфицираа верски објекти и установи во Кичево

За да го спречат натамошно ширење на коронавирусот, претставници на АРМ извршија дезинфекција на повеќе објекти кои ги користат, како и простории во јавни...

Руска компанија направи робот за дезинфекција на простории

Руската компанија „НТИ Аутонет“ направи робот за дезинфекција на простории. Роботот може да ги дезинфицира просториите самостојно или управуван од далечина, поради што неговата употреба...

„Санитарна јама“ на влезот од Ресен за Битола

Денеска на влезот од Ресен за Битола, над бензиската пумпа на „Макпетрол“ е монтирана „санитарна јама“ за дезинфекција на сите патнички и товарни возила...