Ознака: дедо

Разделбата од дедо и даденото ветување

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Диме забележа дека неговите родители се многу сериозни, нешто си шушкаат, а нему не му кажуваат што се...

Поранешниот воен авиомеханичар дедо Драги се радува на животот, и на...

ПРИКАЗНИ ОД ЖИВОТОТ Ти дојдоа гости, дедо Драги, му подвикнува медицинската сестра на 103-годишниот Драган Тасевски, кој со прекрстени раце седи во дневната соба и...

Реципроцитетот на дедо Деспод

„Јас се чувствувам нераскинливо поврзан со судбината на македонскиот народ и како бугарски пролетерски револуционер и како син на семејство што потекнува од Разлог...

Внука крадела од кредитната картичка на нејзиниот дедо

СВР Велес поднесе кривична пријава против В.Д.(32), поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. На 26.10.2020 во...

Првенецот дедо Мицо Караџа

(Живот посветен на своите деца, семејството, својот народ, македонската преродба и на Македонија - почеток и средина на деветнаесеттиот век) Според изворни податоци, дедо Мицо...

Дедо си ја прегазил внуката со приколка од трактор

Во утринските часови на 6 септември во полиција било пријавено за трагичен инцидент кој се случил на влезот во радовишкото село Габревци. Според пријавеното, 16-годишно...

Дедо, ти си мојата инспирација и поттик да бидам најдобар и...

Почитуван дедо, Одамна се немаме видено. Откако си заминав од дома. Студиите по хемија се одвиваат напорно и многу време посветувам на нив, за да...

Каков дедо – таков внук

Вообичаено, секој ден, по ручекот, дедо Ивко си имаше „обичај“ малку да си прилегне. Да си се одмори. Особено ако беше празничен, неделен ден. Но...

Дедо измамен и ограбен на скопските клиники

На В.Р. (86) од Скопје со измама му се одземени 18.000 денари додека бил во комплексот клиники „Мајка Тереза", соопшти МВР. Измамата ја сторило засега непознато...

Крадци измамиле дедо и му одзеле 5000 евра

Скопјанец (76) пријавил во полиција дека две непознати лица го измамиле и му одзеле пет илјади евра. С.А. (76) завчера во СВР-Скопје пријавил дека тој...