Ознака: ДДВ

Бесими: Во услови на криза се врши редовен и непречен поврат...

Јавните приходи се темелот на системот на јавни финансии, од чиј интензитет и динамика на наплата зависи испорачувањето на јавните услуги кон граѓаните и...

Имаме најниско ДДВ, листата на производи со повластена стапка е детално...

Листата на производи со повластена стапка од пет проценти на која се наоѓаат 1.600 производи е детално прегледана и тоа се оние производи коишто...

Млекото, павлаката, путерот и јајцата и понатаму ќе се оданочуваат со...

Основните прехранбени производи, кои се дел од секојдневната употреба на граѓаните, и понатаму ќе се оданочуваат по најниска даночна стапка на ДДВ од пет...

Битиќи: Одлуката за зголемување на ДДВ-то за десетина прехранбени производи може...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека граѓаните најмногу реагираат за зголемувањето на ДДВ-то од 5 на 10 отсто за 10 прехранбени производи...

Опозицијата тврди дека 4.000 прехранбени производи ќе поскапат со измените на...

Во Собранието денеска во рамки на 120. седница продолжи дебатата за измените и дополнувањата на законот за ДДВ. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта...

Зголемувањето на ДДВ на храната ќе му дотури масло на огнот

Нема никаква основа да се зборува дека инфлацијата е победена или ставена под контрола Инфлацијата во јули се намали на 8,4 отсто, но тоа се...

УЈП: Преку мерката МојДДВ досега вратени 7,3 милијарди денари

Управата за јавни приходи (УЈП) ја изврши исплатата на средствата од МојДДВ, за второто тримесечје од годинава при што на граѓаните кои скенирале фискални...

Заврши комисиската расправа за измените на Законот за данокот на додадена...

Заврши претресот на амандманите за Законот за изменување и дополнување на Законот за данокот за додадена вредност, по скратена постапка, на денешната седница на...

СДСМ со амандман бара ДДВ за пелети од 5 отсто

Со цел да го зачуваме економскиот стандард на граѓаните, но и здравата животна средина како пратеници од владејачкото мнозинство, поднесовме амандман на Предлог на...

Повисокото ДДВ за пелетите му дава приоритет на огревното дрво

Зголемувањето на ДДВ за купување пелети од пет на 18 проценти ќе им ги зголеми трошоците на граѓаните што своите домови во зимскиот период...