Ознака: гостува

Уметницата Дилејн Ле Бас гостува во МСУ

Перформанс и предавање на уметницата Делејн Ле Бас од Англија, конципирани за Музејот на современата уметност - Скопје по повод отворената изложба „Сѐ што...

Театарот за деца и младинци гостува во Подгорица

Театарот за деца и младинци од Скопје гостува на 9. Меѓународен фестивал на кукларство во Подгорица, Црна Гора, со претставата „Палешка“ (според мотивите од...

Полскиот писател Миколај Гринберг ќе гостува во Скопје

Промоција на книгата „Еврејска работа“ од полскиот писател Миколај Гринберг, во издание на „Или-или“, e закажана за 18 август, во 20 часот, во „Буква“. Миколај...

Театарот за деца и младинци со куклената претстава „Тоби“ во Хрватска

Театарот за деца и младинци со куклената претстава „Тоби“ гостува на „26 ревија на куклени театри“ во Хрватска, во организација на Градскиот театар за...

Металург двапати гостува кај Висла

Полскиот вицепрвак е лидер на табелата во групата А со пет победи од исто толку одиграни мечеви РАКОМЕТ - ЛИГА НА ЕВРОПА Двомеч на гостински терен...

Гостува американската виолинистка Естер Ју

„Бајка“ е насловен концертот, кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи утревечер, во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер...

Ќе гостува гудачката атракција „Бонд“

Популарниот и концертно активен женски гудачки квартет „Бонд“ првпат доаѓа во Скопје на 20 март. „Спајс грлс на класичната музика“, како што уште ги...

Гостува Народно позориште од Приштина со „Женидба“

На 20 февруари, со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај...

,Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

Една од најбараните претстави во „Театар комедија“ од Скопје и претстава што ги соборува рекордите во гледаност на ниво на целата држава е претставата...

Гостува ирскиот титан на пијаното

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот. Солист е фантастичниот ирски...