Ознака: гостува

Гостува австрискиот виолинист Бенџамин Шмид

„Фантазија апасионата“ е насловот на симфониски концерт што ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Под диригентската палка на инспиративниот диригент од Холандија, маестро...

Металург гостува кај некогашниот европски првак

Металург во меч од Регионалната лига денеска игра со искусната Стеауа, кај која најефикасни се Милошевиќ (31), Флореа (36) и Грегореску (37), а одбраната...

Кинески танцов театар гостува со „Будење“

Утревечер, во 20 часот, во Македонскиот народен театар, ќе гостува кинескиот танцов театар „Гуангдонг сонг енд денс“ со изведба на модерниот танц насловен „Будење“...

Гостува Београдско драмско позориште со Булгаков

Вечерва, со почеток во 20 часот, на големата сцена во Македонскиот народен театар, ќе настапи „Београдско драмско позориште“, со претставата „Зојкиниот стан“ на Михаил...

Гостува врвниот руски пијанист Денис Кожухин

Во Скопје рускиот пијанист ќе изведе дела од Менделсон (избор од „Песни без зборови“), Григ (избор од „Лирски пиеси“) и од Прокофјев (Соната бр....

Велешкиот театар со „Тоалет за дами“ гостува во Драмскиот театар

Актери од велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ вечерва на сцената на Драмскиот театар во Скопје ќе ја изведат претставата „Тоалет за дами“ во режија...