Ознака: голема кашлица

Досега 20 случаи на голема кашлица во Скопје, но бројот се...

Вкупно 20 случаи на пертусис, или народски кажано голема или магарешка кашлица, се евидентирани на територија на Скопје до овој момент, потврди за МИА,...

Раст на интересот за вакцинирање по зголемениот број случаи со голема...

Зголемен е интересот за вакцинирање по зголемениот број случаи со голема кашлица, а најавено е и двосменско работење и работа в сабота, информираа денеска...

Меџити ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема кашлица

Министерот за здравство во техничката Влада, Фатмир Меџити денеска на брифинг со новинарите истакна дека ќе го потпише документот за прогласување епидемија на голема...

Четири нови случаи на голема кашлица во земјава, вкупно 22 од...

Четири нови случаи на голема кашлица се евидентирани во земјава, со што бројот се зголеми на вкупно 22 од почетокот на годината. Информацијата за...

Кај детето со голема кашлица на Детската клиника се применува имуносупресивна...

Кај четиригодишниот пациент кој е вакциниран со голема кашлица, а е хоспитализиран на Детска клиника се работи за состојба која индицира примена на имуносупресивна...

Нови три случаи на голема кашлица, вкупно 15 од почетокот на...

Нови три случаи на голема кашлица се регистрирани во државата, со што бројката се зголеми на вкупно 15 од почетокот на годината. Доктор Кристина...

Три активни случаи на голема кашлица во земјава, вкупно регистрирани седум

Вкупно седум случаи на голема кашлица се евидентирани во државата. Во моментот, активни се три случаи, останатите се сметаат за незаразени. Портпаролот на Комисијата за...

Бројот на заболени од голема кашлица во Србија не се намалува

Заклучно со вчера во Србија има 565 пријавени случаи на голема кашлица, додека претходната недела имало 492 случаи, изјави раководителката на одделението за имунизација...

Мехмедовиќ: Нема најава за заседавање на Комисијата за заразни болести околу...

Засега нема информација дали и кога Комисијата за заразни болести ќе заседава по најновите случаи на голема кашлица регистрирани во земјава. Од почетокот на...

Грипот не попушта во Гостивар, ретка заразна болест во Тетово

Оваа сезона на грип Гостивар во повеќе наврати го држеше неславниот рекорд на општина со најмногу заболени во Македонија. Невообичаено за месец мај, во...