Ознака: голема кашлица

Ќе заседава КЗБ, 123 случаи на голема кашлица во Скопје

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се расправа за состојбата со големата кашлица и грипот, како и за евентуални...

Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава КЗБ

Од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, вкупно 120 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави денеска за...

ИЈЗ: Регистрирани нови 56 случаи на голема кашлица изминатата недела

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) од 23 до 29 минатиот месец регистрира 56 нови случаи на голема кашлица, од кои 54 се во Скопје,...

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Во периодот од 16 до 22 февруари, пријавени се 28 нови случаи на голема кашлица. Најголем дел од случаите се пријавени во рамките на...

Во Скопје 57 случаи на голема кашлица, зголемен интересот за вакцинација

Во Скопје се евидентирани вкупно 57 случаи на голема кашлица сезонава, нема регистрирано мали сипаници, овие податоци се заклучно со 22 февруари, потврди за...

МТСП следи дали во градинките има прием на деца кои не...

При запишување на деца во градинка Министерството за труд и социјална политика се придржува кон исполнувањето на протоколите за вакцинирање против голема кашлица и...

Зголемен интересот за вакцини против голема кашлица, за невакцинираните деца и...

Зголемен е интересот за вакцинација против пертусис, народски кажано голема или магарешка кашлица, изјави денеска заменик министерката за здравство во техничката Влада, Маја Манолева,...

Состојбата со големата кашлица под контрола, но се уште не е...

Состојбата со големата кашлица е под контрола. Не може да кажеме дека е стабилна, бидејќи се уште има пораст на потврдени случаи и во...

Со голема кашлица во Скопје се заразиле 28 деца и возрасни

Вкупно 28 случаи на пертусис, позната и како голема или магарешка кашлица, се евидентирани на територија на Скопје до утрово, потврди за МИА д-р...

Редици за вакцинација на децата против голема кашлица

Големи гужви има во поликлиниката „Јане Сандански“. Се чека најмалку еден час за вакцина против голема кашлица, а редови има до влезот на поликлиниката. Пунктовите...