Ознака: голема кашлица

За една недела пријавени 72 нови случаи на голема кашлица, девет...

Од 15 до 21 март, пријавени се 72 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени...

Пристигнати се вакцините за возрасни против голема кашлица, веднаш можат да...

Вакцините ДиТеПер за возрасни против голема кашлица се пристигнати во државата и веднаш ќе можат да се аплицираат, најави министерот за здравство Илир Демири,...

Ќе се појаснува забраната за прием во градинките, за вакцинирано се...

Од состанокот на Комисијата за заразни болести утре треба да биде појасно за родителите и за вработените во градинките во Скопје дали забраната за...

Во болница пет деца, а 50 нови случаи на голема кашлица...

Од 1 до 7 март пријавени се 50 нови случаи на голема кашлица. Во однос на географската дистрибуција, најголем дел од случаите се пријавени...

ДСЗИ: Деца невакцинирани за дитепер нема да се примаат во градинките...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) денеска ја доби одлуката од министерот за здравство, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести, да...

Децата во градинка ќе треба да имаат примено вакцини, МЗ ги...

Министерството за здравство попладнево информираше дека ги прифаќа препораките на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на голема кашлица. Во соопштението се наведува...

Утрово регистрирани три нови случаи на голема кашлица, во Скопје вкупно...

Бројот на заболени од голема кашлица во Скопје достигна 141, откако претпладнево се регистрирани три нови случаи, потврди за МИА доктор Лулзиме Бајрами од...

Засилени инспекции во градинките, тестирање и вакцинација против ширење на големата...

Засилување на инспекцискиот надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) за да се види навистина состојбата во градинката со вакцинирани и невакцинирани деца,...

Предлагаме тестирање за голема кашлица низ цела држава, се очекуваат и...

Од 15 март се очекуваат и вакцини против пертусис за возрасни, предлагаме тестирање за голема кашлица низ цела држава, изјави попладнево Злате Мехмедовиќ, портпарол...

Ќе заседава КЗБ, 123 случаи на голема кашлица во Скопје

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се расправа за состојбата со големата кашлица и грипот, како и за евентуални...