Ознака: глобална политика

Инсистирањето на визијата за Европа го соочи Макрон со бура од...

Францускиот претседател Емануел Макрон се соочи со бура на критики откако кажа дека Европа не треба да стане „вазал“ и оти мора да избегне...

Амбициите за Црното Море ги спротивставуваат НАТО и Русија

Црното Море секогаш создавало повеќе историја отколку што може локално да консумира, а од почетокот на војната во Украина продукцијата се одвива со алармантна...

Македонија треба да се интересира за глобалните случувања, а не за...

Наводниот документ за промена на балканските граници повторно се актуелизира Нонпејперот за промена на балканските граници, што минатата година го разбранува регионот, повторно се актуелизира...

По приемот на Македонија, време е НАТО да ги затвори вратите?

НАТО-алијансата не е подготвена за Европа во 21-от век. Не затоа што така вели Владимир Путин вели така, туку бидејќи НАТО страда од сериозен...

Што навистина сака Путин од НАТО и од САД?

Русија им достави на САД листа на барања за кои смета дека се неопходни со цел да се избегне можноста за воен конфликт во...

Бандите ги заменија правилата во новиот светски поредок

Ерата на либералниот интернационализам се тргна настрана за да направи простор за враќањето на ривалството на големите сили, а дистрибуцијата на глобалната моќ ја...

Проклетството на прерано доделената Нобелова награда за мир

Етиопскиот премиер Абиј Ахмед можеби прерано ја доби оваа награда Автор: Дејвид Пилинг Фајненшл тајмс Може да се каже дека Нобеловата награда за мир носи проклетство. Барак...

Вооружувањето на Србија со борбени дронови го покажува кинескиот отпечаток на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ минатиот месец позираше покрај шест кинески борбени дронови ЦХ92-А на воен аеродром во близина на Белград. Купувањето на шесте беспилотни...

Вистинското наследство на Болтон ќе ја прогонува Америка со децении

Дали Болтон ќе биде едно од најнегативните влијанија во американската безбедносна политика во децениите што доаѓаат Веднаш откако Џон Болтон ја напушти Белата куќа стана...

Граничните судири со Кина ја наведуваат Индија да ги преиспита стратешките...

Премиерот на Индија Нарендра Моди се обидуваше да се зближи со кинескиот претседател Си Џинпинг, ставајќи го настрана граничниот спор со цел да ги...