Ознака: газа

Лебот е единственото нешто што им останува на жителите на северот...

Жителите на северниот дел на Појасот Газа, каде гладот ​​е најзастапен, велат дека се соочуваат со недостиг од зеленчук, овошје и месо и живеат...

Израелската армија продолжува со нападите врз Газа, додека растат тензиите на...

Израелската армија денеска продолжи со нападите врз Појасот Газа, особено централниот дел на опколената палестинска територија, во време кога нема напредок во мировните преговори...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување...

Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

САД го повикаа СБ на ОН да го поддржи планот на...

САД синоќа апелираа до Советот за безбедност на Обединетите нации да го поддржи планот од три фази, објавен од американскиот претседател Џо Бајден, за...

САД се уште го чекаат одговорот од Хамас за прекин на...

САД сè уште не добиле одговор од Хамас за предлогот за прекин на огнот доставен до движењето во четвртокот, изјави портпаролот на Стејт департментот...

Нетанјаху: Нема да има траен прекин на огнот во Газа додека...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да има траен прекин на огнот во Газа додека не се уништат воените и управувачките способности на...

Хамас соопшти дека го одобрува планот на Бајден за мир во...

Палестинската милитантна група Хамас синоќа соопшти дека позитивно гледа на содржината на предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за траен мир во Газа. Бајден претходно...

Јордан во јуни ќе биде домаќин на конференција на високо ниво...

Јордан денеска соопшти дека следниот месец ќе биде домаќин на меѓународна конференција за мобилизирање хуманитарна помош за Појасот Газа, јавија државните медиуми. Новинската агенција ПЕТРА...

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика да се организира голема мировна конференција за изнаоѓање решение за конфликтот во Појасот Газа. Кинескиот лидер го упати својот...

Сребреница и Газа: Која е разликата?

За нас повозрасните, злосторството од Сребреница, и генерално сè што се случуваше во Босна и Херцеговина, е нешто што се случи речиси вчера. Пред...