Ознака: Габриел Ескобар

Заедницата на српски општини ќе се формира, со или без Курти,...

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар разговараше со приштинската и српската делегација за француско-германскиот предлог за решавање на прашањето на Косово....

Османи и Ескобар разговараа за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари телефонски разговор со Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар и специјален претставник на САД за Западен Балкан. На разговорот...

САД одбиваат враќање на српските сили на Косово, вели Ескобар

Американскиот заменик-помошник државен секретар, Габриел Ескобар, денеска од Приштина изјави дека САД категорично се против можноста за враќање на српските сили на територијата на...

Стратешкиот дијалог помеѓу Македонија и САД дава резултати, заклучија Османи и...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, на маргините на 77-то Генерално Собрание на Обединетите нации, се сретна со Габриел Ескобар, заменик помошник државен...

Ниту Ескобар и Лајчак не успеаја да го отплеткаат косовскиот Гордиев...

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека по разговорот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се...

Лајчак и Ескобар добиле уверување дека на 1 септември нема да...

Посредникот на Европската унија за косовско-српските преговори, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар и специјален пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар,...

Османи по средбата со Лајчак и Ескобар: Косово никогаш не придонело...

Косовската претседателка, Вјоса Османи вели дека Косово е конструктивно и е сериозно ангажирано во процесот на дијалогот со Србија, сконцентриран на меѓусебно признавање на...

Ескобар и Лајчак ќе ги притиснат Белград и Приштина за да...

На Косово се очекува американскиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар и специјалниот претставник на Европската Унија Мирослав Лајчак да ги убедат српската и...

Ескобар доаѓа во Белград и Приштина за да го поддржи дијалогот

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, доаѓа во Приштина и во Белград за да го...

Ескобар ја испофали Македонија, но го употреби терминот „северномакедонци“

САД ќе ги поддржуваaт Македонија и Албанија во нивните напори за реформи, со цел започнатиот процес на евроинтеграција да се движи брзо, како што...