Ознака: Габриел Ескобар

Ескобар: Очекуваме новата влада да продолжи по европскиот пат

Очекуваме дека Северна Македонија ќе продолжи по европскиот пат, кажа заменик-помошникот секретар на САД во заминување и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар,...

Македонија треба веднаш да стане членка на ЕУ, смета Ескобар

Македонија треба да биде полноправен кандидат и веднаш да стане членка на Европската Унија. Македонија е многу цврст партнер, билатерално и во мултилатералнои сојузи...

САД се тука, сите во Косово можат да сметаат на американската...

Специјалниот пратеник на претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден за Западен Балкан, Габриел Ескобар порача дека косовските Срби мора да живеат безбедно и...

Ескобар: САД очекуваат по изборите да се формира Влада посветена на...

Македонија е многу солиден партнер на САД, како билатерално, така и мултилатерално во НАТО и ОБСЕ и Вашингтон очекува и по изборите земјата да...

Ескобар ќе разговара со претставници од ОБСЕ за изборите во Македонија

Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Габриел Ескобар патува во Австрија, каде што ќе се сретне со канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР за да...

Македонија да се погрижи нејзините закони да бидат усогласени не само...

Постојат повеќе нивоа на проверка на усогласеност на законите, вклучувајќи ги и тие преку Европската Унија, а Северна Македонија треба да се погрижи нејзините...

Габриел Ескобар ги слушна ставовите на власта и на опозицијата

Заврши посетата на заменик-помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Заменик-помошник државниот секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан,...

Неправда ќе биде ако не ја послушате совеста!

Заменик-помошник државниот секретар на САД, Габриел Ескобар, повторно е во посета на Македонија и овој пат во улога да ги поттурне работите што некаде...

Блокадата на евроинтеграциите нѐ чини милијарди евра годишно, му кажа Османи...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на...

Мицкоски на средбата со Ескобар го потврдил ставот за уставните измени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средбата со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар го потврдил ставот...