Ознака: Габриел Ескобар

Сакаме да ве видиме во ЕУ, Америка има потреба од вас...

Северна Македонија се покажа како вистински пријател и сојузник на САД. Како резултат на тоа и видот на партнерството што го имаме во Европа,...

ОМД бара Ескобар да се залага за правата на Македонците во...

Обединетата Македонска Дијаспора, водечката организација на Македонците надвор од Македонија, испрати писмо дo заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар и побара тој да...

Ескобар се надева на продуктивни дискусии во Скопје

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Македонија,...

Ескобар: Се надевам дека одлуката за Мерко ќе ѝ помогне на...

Се надевам дека одлуката на американскиот Стејт департмент за ставање на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко на „црната листа“ на САД поради „значителна корупција“, ќе...

Лајчак и Ескобар се надевале на подобар резултат од нивната мисија...

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска на својот Фејсбук профил објави дека се надевал на подобар резултат...

Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан, нагласи...

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека договорот постигнат во Охрид пред два дена е чекор кон нормализирање...

Вучиќ верува во подобрување на односите со САД по отворениот и...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека имал „отворен и фер“ разговор со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар и...

САД ќе подржат сѐ што ќе ги внесе Македонците во ЕУ...

САД бараат мирни и продуктивни односи меѓу Софија и Скопје и даваат цврста поддршка за брзо зачленување на Македонија во ЕУ. Габриел Ескобар, заменик-помошник...

Дали американскиот „булдожер“ ќе успее да го израмни ридестиот Балкан

Специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изминативе денови ја започна својата балканска турнеја, со цел да ги спроведе политиките...

Црна Гора доби предупредување од Ескобар за решавање на политичката криза

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, предупреди на „многу можни последици“ доколку Црна Гора не ја реши повеќемесечната длабока политичка и...