Ознака: Вселенска патријаршија

Македонскиот влезе меѓу десетте светски јазици на Вселенската патријаршија

Вселенската патријаршија и годинава за Божиќ го објави посланието на патријархот Вартоломеј на македонски јазик. - Можеме со право да тврдиме дека насилството е грев...

Турските власти не дале дозвола за свечена литургија во манастирот Сумела...

Надлежните власти во Турција оваа година не дале дозвола за одржување на Свечената литургија во манастирот Сумела за празникот Успение на Богородица на 15...

Процесот за доделување на томос за автокефалија на ОА е на...

Братството на Бигроскиот манастир и сестринствата од Рајчица и Пречиста, предводени од владиката Партениј, а со благослов на надлежниот архиереј владиката Тимотеј, беа на...

Свештеници на МПЦ-ОА одликувани од вселенскиот патријарх Вартоломеј

Свештеници на Охридската Архиепископија на празникот Цветници беа удостоени со највисока чест и со свештени достоинства од страна на вселенскиот патријарх. г.г. Вартоломеј. Удостојувањето се...

Го очекуваме доаѓањето на вселенскиот патријарх и доделувањето на томосот, му...

Со празничната литургија во чест на светиот Партениј Лампсакиски, утрово во Бигорската обител чиноначалствуваше митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, во сослужение со...

Висок претставник на Вселенската патријаршија во посета на Бигорски манастир

Во посета на Свештена бигорска обител вчера допатува високопреосвештениот митрополит на Имврос и Тенес г. Кирил, висок претставник на Вселенската патријаршија. - Владиката Кирил го...

Архиепископот г.г. Стефан се сретнал со митрополитот Андреј од Критската архиепископија...

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во aрхиепископската резиденција вчера го прими митрополитот Алкалохориски г. Андреј, од Критската Архиепископија ‒ Вселенска патријаршија, кој, воедно,...

Архиепископот Стефан чиноначалствуваше во храмот „Света Троица“ на Вселенската патријаршија

Со Божествена литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот г. г. Сгефан, заврши петдневната посета на древниот Константинопол.   Во храмот посветен на Света Троица што се наоѓа...

Македонскиот јазик громогласно одекна од Вселенската патријаршија низ православниот свет

Првата заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан - чекор поблиску до томосот Предавањето на патријаршискиот и синодален акт за отстранување на шизмата, иако...

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува...

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар...