Ознака: Вселенска патријаршија

Пендаровски: Вселенската патријаршија ја препозна реалноста на нашата жива православна црква

Претседателот Стево Пендаровски, по повод признавањето на каноничноста на нашата црква од страна на Вселенската патријаршија упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква...

МПЦ – ОА: Најсредечна благодарност до вселенскиот патријарх Вартоломеј, продолжуваат разговорите...

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија изразува најсрдечна благодарност до вселенскиот патријарх Вартоломеј за синодалниот акт за канонско и...

Шах-матот на вселенскиот патријарх става крај на повеќегодишната перипетија

Грчките медиуми за признавањето на Охридската архиепископија за канонска „Вселенската патријаршија ја призна црквата на Северна Македонија како Охридска црква“; „Вселенска патријаршија: Охридската црква на...

Ковачевски: Сега нашата православна црква е во заедница со сите православни...

Премиерот Димитар Ковачевски упати благодарност до вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј за признавањето на Охридската Архиепископија за канонска. – Иако со овој чин конечниот статус...

Историска одлука на Вселенската патријаршија: МПЦ веќе не е во шизма...

За утврдување на конечниот статус ќе следуваат дополнителни преговори. Со СПЦ сега нема да се преговара за расколот од 1967 година, бидејќи практично сега...

СПЦ се заканува со раскол ако биде признаена МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) се закани дека е можен раскол со Вселенската патријаршија ако биде признаена автокефалноста на МПЦ-ОА. Во случај да биде повторен преседан...

Вселенската патријаршија најави решавање на македонското црковно прашање

Вселенската патријаршија е подготвена да го реши црковното прашање во Македонија, и покрај сите притисоци и закани од Руската црква и нејзините поддржувачи во...

Државна делегација кај патријархот Вартоломеј, автокефалноста на маса

Најновата средба на која присуствувале премиерот во преодната влада, Оливер Спасовски, и бившиот премиер, сега само лидер на СДСМ, Зоран Заев, доаѓа во исклучително...

Поактивна МПЦ и похрабра Вселенска патријаршија

Оцените се дека голема улога во таквата состојба има Вселенската патријаршија, која годината ја помина во преговори со другите цркви за верификација на признавањето...

Со почитување на каноните и на практиката, автокефалноста ќе се реши...

Македонските владици очекуваат дека Вселенската патријаршија ќе остане доследна на најавите дека ќе ја преземе одговорноста за решавање на македонското црковно прашање. Меѓу нив...