Ознака: волци

Волците повторно во чопор

Очигледно е дека ваквите здружувања на соседите против Македонија земаат замав бидејќи Брисел со своите ставови и официјални изјави, со кои им дава поддршка...

Специјалците на ЕБР при МВР и БСС „Волци” при АРМ на...

Припадниците на Единицата за брзо распоредување при БЈБ на МВР во изминатиот период во неколку наврати учествуваа во обука од областа на летна алпинистика...

Лицем светци, срцем волци

Јавната преписка и острите зборови што си ги упатија меѓу себе двајца високи црковни великодостојници и владици навистина никого не може да остават рамнодушен....

Во Зоолошка се родија бебиња од загрозениот вид бели волци

Во скопската Зоолошка градина се родија бебиња од загрозениот вид бели волци (canis lupus). Стари се три недели, а мајката ги родила во дувло...

НАТО ги претстави македонските „Волци“

НАТО ја претстави формацијата за специјални намени на АРМ, попозната под кодното име „Волци“, објавувајќи нејзин видеопрофил во рамки на серијалот „Ние сме НАТО“. „Волците“...

И ласицата е мала, ама се бори со волци

Зошто домашните политичари немаат еднакво високи рејтинзи на популарност како светските лидери? Каде е и во што е грешката на македонските политичари, односно што...

Риболов со пченка

Со помош на младата пченка, најбрз улов се остварува рибарејќи со тапа, и тоа во време кога пченката уште ја има на нивите, а...

Волците повторно ги острат канџите

Во периодот кога Република Македонија поинтензивно настојува да најде решение за своите меѓународни проблеми, и сето тоа во рамките на меѓународно право и во...

Човекот кој порасна во пештера со волци: Разочаран сум од луѓето

Шпанецот Маркос Родригез Пантоја во 1965 година е пронајден во пештера во која живеел со волци цели 12 години. Неговиот живот во дивина започнал...