Ознака: воени авиони

Воени авиони го пробиле звучниот ѕид во лов на „Цесна“ над...

Американските власти вчера кренаа во воздух група воени авиони во лов на мал авион што неовластено навлегол во воздушниот простор над пошироката област Вашингтон,...

Русија е подготвена да разговара за испорака на борбени авиони во...

Шефот на државната корпорација „Ростек“, Сергеј Чемезов, изјави дека Москва може да постигне договор со Анкара за испорака на воените авиони „Су-35“, пренесува „Спутник“. -...

Вулин: Србија има 14 авиони Миг-29, ќе набави и 16 хеликоптери

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека по ремонтот и модернизацијата на четирите белоруски авиони Миг-29, за кои вчера беше извршено примопредавање,...

„Катимерини“: Турски воени авиони го нарушиле грчкиот воздушен простор

Турски воени авиони повторно го нарушиле грчкиот воздушен простор со летање над островите Кастелоризо, Ро и Стронгили, јави „Катимерини“. Формација од два турски Ф-16 денеска...

Британски ловци пресретнаа руски воени авиони

Британски ловци денеска пресретнаа руски борбени авиони во близина на воздушниот простор на Велика Британија, соопшти британското Министерство за одбрана. – Ловци од типот „Тајфун“ полетаа...

Руски воени бродови напуштаат база во Сирија поради безбедност

Руските воени бродови ја напуштиле воено-морската база Тартус во Сирија поради безбедност, изјави руски пратеник. Се работи за 11 воени бродови на руската армија стационирани...