Ознака: владимир талески

Врховен суд: Талески останува во затвор, важи пресудата за „Транспортер“

Врховниот суд смета дека пресудата за „Транспортер“ во која осуден е битолскиот градоначалник Владимир Талески е законски изречена, односно дека аболицијата дадена од поранешниот...

Пресудата за Владимир Талески пред Врховен суд: Предметот ќе го пратиме...

Врховен суд сега ќе одлучува за иднината на предметот „Транспортер“ за кој ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, издржува затворска казна заедно со поранешниот секретар...

Владимир Талески спроведен во прилепскиот затвор

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој е осуден на ефективен затвор од 7 години, од вчера е спроведен во прилепскиот затвор каде што...

Апелација за една година му ја намали казната на Талески за...

Апелациониот суд Скопје донесе правосилна пресуда за случајот „Транспортер“, со која обвинетиот поранешен градоначалник на Битола, Владимир Талески, оди на издржување на седумгодишна затворска казна....

Судењето за „Транспортер 2“ ќе ја чека пресудата на Апелација за...

Судењето на обвинетите во „Транспртер 2“ продолжи во Кривичниот суд во Скопје по пет месеци пауза, иако сѐ уште не е донесена пресуда на...

Покренато обвинение за Владимир Талески за незаконски јавни набавки

Поранешниот градоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, е обвинет за незаконски спроведени јавни набавки за превоз на ученици, за набавка на масло за греење...

Oбвинителството побара да се одбијат жалбите на обвинетите во „Транспортер“

Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и другите осудени во предметот...

Апелација во јули ќе одлучува за жалбите на Талески и на...

Апелациониот суд во Скопје ја закажа јавната седница за случајот „Транспортер“ за почетокот на јули, според извори на „Нова Македонија“. Седницата на Апеплација за жалбите...

Талески и Бончановски бараат ослободување од куќен притвор

На отворена седница на Апелациониот суд во Скопје беа разгледувани жалбите на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, и секретарот на општината, Слободан Бончановски,...

Кацарска ја достави пресудата за „Транспортер“

По повеќе од два месеца од изрекувањето на првостепената пресуда, судијката на Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска, ја достави пресудата до осудените во...