Ознака: високи

Високи камати на „дозволениот“ минус

Кумулативно граѓаните во Македонија се задолжени кај банките со 113 милиони евра поради пречекорување на дозволениот лимит на платите. Ова е констатирано во последниот...

Традиционалната зимница станува луксуз

Иако домашниот ајвар, лутеницата, пинџурот и малиџаното се незаменливи, како и разните видови слатко и пекмез од овошје, сепак, многумина се откажуваат од помислата...

Со проектот „Пријави лихва“ е отворена војна против лихварите

По преземените мерки и активности, заклучно со 1.7.2021 година, поднесени се три кривични пријави (две од СВР-Тетово и една од СВР-Битола) против четири сторители...

Високо минаре без високи гости

Само потпретседателот на Собранието, Зекир Рамчиловиќ, од државниот врв дојде на свеченото отворање на реконструираната Алипашина џамија во Охрид. Иако поканети, други политичари и...

Автономни и не толку здодевни автомобили

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од...

Од утре високи температури и во Грција

Во Грција во следните денови се очекуваат високи температури кои ќе достигнат 40 Целзиусови степени. Според прогнозите, се очекува пораст на температурите во западните, централните...

Засега ќе нѐ одминат екстремно високите температури

И покрај тоа што низ повеќе делови од Европа во изминатиов период температурите го надминаа 40-от степен, поради што имаше и смртни случаи, метеоролозите...

Дали високите патарини ќе значат квалитетни коловози?

Додека Македонија стравува дека ќе остане единствена земја во регионот во која сѐ уште не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина,...